Sidebar

مرسا - ارائه دهنده به روزترین راهکارهای جامع و تخصصی مراکز داده

هوش تجاری

ارائه راهکارهای BI با محصولات Orcale و Microsoft

اطلاعات این بخش در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد .لطفا بعدا از این صفحه دیدن فرمایید .

مدیریت منابع ذخیره سازی (ILM , HSM)

بهینه سازی امور همواره در طول تاریخ و در تمامی زمینه های فعالیت بشر از سطوح طراحی تا اجرا و نگهداری و ... راهگشا و تعیین کننده بوده و خواهد بود و امروزه نیز بسیاری از تکنولوژی های نوین را مدیون طرز تفکر و اصول بهینه سازی هستیم .

نیاز روز افزون به منابع ذخیره سازی ( SAN Storage) در مقیاس بالای ظرفیتی و سرعتی از یک طرف (با نگاهی به آمار منتشر شده از سوی مراکز معتبر ، هر ساله نیاز به منابع ذخیره سازی در هر 18 ماه ، دوبرابر میگردد ) و بالابودن هزینه های مالکیت و نگهداری آنها ( مدیریت و راهبری ) از طرف دیگر ، باعث گردید تا مهندسین و طراحان سیستم های ذخیره سازی به دنبال این ایده باشند که بتوان به نوعی بر این مسئله فائق آمد .

تکنولوژی مدیریت انباره های مرتبه ای یا Hierarchical Storage Management بر همین اساس طراحی و به صنعت IT وارد شده است .

اساس HSM همان گونه که از نامش مشخص است از طبقه بندی منابع ذخیره سازی به لایه های مختلف تشکیل میگردد ، به گونه ای که لایه های پایین تر ، منابع ذخیره سازی با کارایی کمتر و لایه های بالاتر دارای کارایی بهتری هستند و طبیعی است که معمولا لایه های بالا، به علت قیمت گران معمولا دارای ظرفیت کمتری هستند و بالعکس لایه های پایین به علت هزینه کمترشان ، معمولا میتوانند دارای ظرفیت بسیار بالایی داشته باشند .

سیستم هایی که نیاز به Response Time سریع دارند ، معمولا در لایه های پایین قرار دارند و فایل ها و داده هایی که دسترسی به آنها به ندرت صورت میپذیرد ، به لایه های بالاتر منتقل میگردد .

می توان پیش بینی نمود که این راهکار سرنوشت بسیار عالی را از نظر سهم بازار داشته و خواهد داشت ، و طبق گزارش IDC سهم بازار HSM در سال 2009 بیش از 4/9 میلیارد دلار بوده است .

میتوان گفت که در سیستم های HSM ، لایه n منابع ذخیره سازی ، به نوعی به Cache لایه n+1 تبدیل میگردد .در برخی از اسناد گاهی به جای HSM از عبارت Tiered Storage نیز استفاده میگردد .

سه کمپانی EMC، HDS و IBM دارای قوی ترین تکنولوژی HSM بوده و دیگر برندها در حال حاضر امکان بهره بردن از این تکنولوژی به صورت کامل را به کاربران نمیدهند.

چنانچه SAN Storage های قدیمی در شرکتها و سازمانها مورد استفاده قرار میگیرد ، مکانیزم تقسیم بندی منابع ذخیره سازی را میتوان بجای SAN در سطح هاستها انجام داد ، که البته تا حدودی باعث کندی آنها میگردد . به این فرآیند ILM یا Information Lifecycle Management نیز اطلاق میگردد .

لایه پایگاه داده : Oracle ، SQL و MySQL

پایگاه های داده ، از مهم ترین و حساس ترین سرویس های هر بنگاه اقتصادی می باشد ، و لذا طراحی و اجرای دقیق و مطلوب آن مطابق با استانداردهای شرکت سازنده از اهمیت بسیاری برخوردار است .

در سیستمهای حساس و حیاتی ، با توجه به اینکه پایداری سرویس و نگهداری از اطلاعات بسیار مهم میباشد، لذا ارائه سرویس های Scalable به صورت عمودی و افقی در تمامی لایه ها، بویژه Data Tier ، الزامی می باشد .

لذا مکانیزمهای Clustering Load Balancing و Clustering High Availability در بسیاری از اجزای ارائه سرویس LOB میبایست قبل از فاز Deployment ، طراحی و ملحوظ گردد .

طراحی و اجرای کلاستر های کشیده ، Stretch Cluster ، Extended Cluster و یا Metro Cluster در مواقعی که پایداری سطح سرویس بسیار مهم میباشد ، رخ مینماید و باعث میگردد تا در صورت بروز رخ داد در سطح SAN و یا حتی در سطح سایت نیز ، Fault Tolerance در سطح سرویس داشته و کاربران نهایی متوجه بروز رخ داد نخواهند شد . با استفاده از تکنولوژی های نوین و قدرتمند امروزی میتوان در سطح SAN Storage و به صورت Active / Active به این مهم دست یافت.

از آنجا که حفظ پایداری سرویس Database هم از نظر عیب و نقص داده ها (Data Failure) و هم از نظر از کار افتادن فیزیکی سرورها(System Failure) مهم است لذا در اکثر سناریو ها و طراحی های مهم ، مطابق با متدولوژی MAA (Maximum Availability Architecture) وجود چندین Standby نیز در کنار کلاستر ها ، در حالت های Sync و یا Async ضروری است.

نکات و تکنولوژی های مهمی که در معماری های نوین در پروژه های Oracle , MS SQL , MySQL و NoSQL مورد استفاده قرار میگیرد :

 • طراحی و اجرای Data Tier به صورت Farm جهت افزایش فرآیند گزارش گیری و Backup بدون آن که بر روی سرورهای پایگاه های داده باری ایجاد نماید .
 • استفاده از فایل سیستمهای Distributed جهت رسیدن به Big data .
 • امنیت پایگاه های داده ، نکته بسیار مهمی است ، که در بسیاری مواقع بدان پرداخته نمی شود ، این در حالی است که اکثر اطلاعات مهم در این سیستم ها ذخیره شده و لذا جلوگیری از نفوذ و استفاده نادرست از آن بسیار پر اهمیت میباشد .

باید در نظر داشت که در سازمانهای بزرگ تعداد سرویس هایی که نیاز به پایگاه داده دارند ، قابل ملاحظه بوده و ایجاد یک بستر مناسب برای هر یک از سرویس های مشتریان و مشترکین ، بسیار پر هزینه و پر ریسک خواهد بود ، لذا ایجاد ساختارها و متدولوژی هایی نظیر DBaaS جهت پایگاه های داده ، می تواند برای سازمانها ، بسیار کلیدی و پر اهمیت بوده و با در اختیار قرار دادن سرویس کاتالوگ های مربوطه ، هزینه ها را کاهش داد .

شرکت مرسا با تجربه های بسیار و موفق خود در این خصوص ، آماده ارائه خدمات میباشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوایند با واحد فروش تماس حاصل فرمایید .

امنیت و ایمن سازی مراکزداده - SOC

مرکز عملیات امنیت یا SOC ( Security Operations Center ) یا به عبارتی Information Security Operations Center (ISOC)

به مرکزی اطلاق میگردد که در یک شرکت یا سازمان به صورت متمرکز ، تمامی رخ دادهای امنیتی مربوط به سرویس ها و تجهیزاتی صنعت IT ( IDS ، IPS ، Firewall ، Server ، NOS ، SAN ، Data Base ، Desktop ، Antivirus ،User Activity و ...)

را به صورت جامع و یکپارچه ، شبانه روزی و بلادرنگ نظارت و مدیریت نموده و در صورت بروز هر گونه رخداد خاصی که ریسکی را متوجه سازمان نماید ، اقدامات مناسبی را جهت رفع آن صورت خواهد داد. در حقیقت ایجاد SOC ، راهکاری بسیار مناسب جهت جلوگیری و مقابله با حمله های فضای سایبری میباشد .

در مرکز عملیات امنیت ، سیستمهای SIEM یا Security Information and Event Management به عنوان هسته اصلی نقش ایفا مینمایند که در حقیقت ترکیبی از دو قسمت ذیل میباشد :

 • مدیریت رخ داد ها به صورت Real time توسط SEM یا Security Event Management
 • مدیریت وقایع به صورت Historical توسط SIM یا Security Information Management

مزایای ایجاد SOC :

 • دید 360 درجه به کلیه امور مربوط به امنیت
 • دشبرد مرکزی و واحد
 • تشخیص همبستگی رخداد ها از منابع مختلف
 • تجمیع رخ دادها جهت رجوع در طولانی مدت و قابلیت جستجو در آنها
 • تحلیل هوشمندانه ، جامع و یکپارچه
 • بررسی مستمر تمامی Log های مربوط به End Device ها
 • تشخیص تغییر در تنظیمات ، از یک مرکز اختصاصی
 • ارائه گزارش های بسیار متعدد
 • اقدام جهت رفع مشکل
 • کسب گواهی استاندارد های بین المللی (SOX, PCI, Sarbanes-Oxley ,FISMA, HIPAA )

نیروی های انسانی در واحد SOC در چند سطح فنی و سابقه ای مستقر خواهند شد و معمولا سطوح بالاتر ، دارای تخصص و سابقه بیشتری در امور امنیت میباشند .علاوه بر موارد مورد اشاره ، روتین ها و فرآیندهای خاصی نیز در طول چرخه حیات یک رخ داد ، در دپارتمان SOC تعریف میگردد .

در بسیاری از مواقع این سرویس با یک SLA مناسب به شرکت های MSSP برون سپاری میگردد ؛ که علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه ها ، کاهش ریسک برای کارفرمایان را نیز به ارمغان خواهد آورد .

جهت راه اندازی یک SOC نیاز به سخت افزار ها و نرم افزار های ویژه است که با توجه به پیشرو بودن شرکت ArcSight در این زمینه نسب به دیگر رقبا ، شرکت مرسا نیز محصولات این کمپانی را در پروژه ها و راه کارهای خویش مورد استفاده قرار داده و آموزش های لازم را ارائه مینماید.

Monitoring and Management

از آنجا که در دنیای امروز، اکثر سیستم های اطلاعاتی و LOB بنگاه های اقتصادی و یا سازمانها ، حیاتی و بسیار حساس می باشد ، لذا مدیریت و مانیتورینگ این سرویس ها و سیستم ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تعدد سرویس های اطلاعاتی و LOB در شرکتها ، و پیچیده تر شدن روزافزون آنها ، دیگر مانیتورینگ صرف برای این سیستم های حساس کافی نبوده و عموما سازمانها و شرکتهای بزرگ ، از سیستم های جامع و یک پارچه جهت کنترل ، مدیریت ، خودکار سازی ، پشتیبانی و مانیتورینگ بهره میبرند که به صورت یک Dashboard مرکزی و واحد از سطح سرویس تا پایین ترین لایه های سخت افزاری ، به انجام امور می پردازد .

از آنجا که کاهش TCO و Proactive بودن کارشناسان واحد IT سازمانها با کنترل ، مدیریت و نظارت مستمر و دقیق بر تمامی فرایندهای IT محور سازمان ، محقق خواهد شد . سازمانها و شرکت های بزرگ صرفا به یک سیستم مانیتورینگ اکتفا ننموده و روی به سرویس های IT Service Management می آورند .

امروزه استاندارد های حرفه ای ITSM نظیر ITIL و MOF معمولا موارد ذیل را پوشش می دهند :

• استراتژی سرویس (Service Strategy)

• طراحی سرویس (Service Design)

• انتقال سرویس (Service Transition)

• عملیات سرویس (Service Operation)

• بهبود مداوم سرویس (Continual Service Improvement)

شرکت مرسا از محصولات ذیل برای ایجاد سیستم جامع و متمرکز ITSM استفاده مینماید :

CiscoWorks

IBM Tivoli

HP Openview

Oracle Grid Control

Microsoft System Center

شما می توایند برای کسب اطلاعات بیشتر با معماران راهکار شرکت مرسا تماس حاصل فرمایید .