Sidebar

مرسا - ارائه دهنده به روزترین راهکارهای جامع و تخصصی مراکز داده

لایه پایگاه داده : Oracle ، SQL و MySQL

پایگاه های داده ، از مهم ترین و حساس ترین سرویس های هر بنگاه اقتصادی می باشد ، و لذا طراحی و اجرای دقیق و مطلوب آن مطابق با استانداردهای شرکت سازنده از اهمیت بسیاری برخوردار است .

در سیستمهای حساس و حیاتی ، با توجه به اینکه پایداری سرویس و نگهداری از اطلاعات بسیار مهم میباشد، لذا ارائه سرویس های Scalable به صورت عمودی و افقی در تمامی لایه ها، بویژه Data Tier ، الزامی می باشد .

لذا مکانیزمهای Clustering Load Balancing و Clustering High Availability در بسیاری از اجزای ارائه سرویس LOB میبایست قبل از فاز Deployment ، طراحی و ملحوظ گردد .

طراحی و اجرای کلاستر های کشیده ، Stretch Cluster ، Extended Cluster و یا Metro Cluster در مواقعی که پایداری سطح سرویس بسیار مهم میباشد ، رخ مینماید و باعث میگردد تا در صورت بروز رخ داد در سطح SAN و یا حتی در سطح سایت نیز ، Fault Tolerance در سطح سرویس داشته و کاربران نهایی متوجه بروز رخ داد نخواهند شد . با استفاده از تکنولوژی های نوین و قدرتمند امروزی میتوان در سطح SAN Storage و به صورت Active / Active به این مهم دست یافت.

از آنجا که حفظ پایداری سرویس Database هم از نظر عیب و نقص داده ها (Data Failure) و هم از نظر از کار افتادن فیزیکی سرورها(System Failure) مهم است لذا در اکثر سناریو ها و طراحی های مهم ، مطابق با متدولوژی MAA (Maximum Availability Architecture) وجود چندین Standby نیز در کنار کلاستر ها ، در حالت های Sync و یا Async ضروری است.

نکات و تکنولوژی های مهمی که در معماری های نوین در پروژه های Oracle , MS SQL , MySQL و NoSQL مورد استفاده قرار میگیرد :

  • طراحی و اجرای Data Tier به صورت Farm جهت افزایش فرآیند گزارش گیری و Backup بدون آن که بر روی سرورهای پایگاه های داده باری ایجاد نماید .
  • استفاده از فایل سیستمهای Distributed جهت رسیدن به Big data .
  • امنیت پایگاه های داده ، نکته بسیار مهمی است ، که در بسیاری مواقع بدان پرداخته نمی شود ، این در حالی است که اکثر اطلاعات مهم در این سیستم ها ذخیره شده و لذا جلوگیری از نفوذ و استفاده نادرست از آن بسیار پر اهمیت میباشد .

باید در نظر داشت که در سازمانهای بزرگ تعداد سرویس هایی که نیاز به پایگاه داده دارند ، قابل ملاحظه بوده و ایجاد یک بستر مناسب برای هر یک از سرویس های مشتریان و مشترکین ، بسیار پر هزینه و پر ریسک خواهد بود ، لذا ایجاد ساختارها و متدولوژی هایی نظیر DBaaS جهت پایگاه های داده ، می تواند برای سازمانها ، بسیار کلیدی و پر اهمیت بوده و با در اختیار قرار دادن سرویس کاتالوگ های مربوطه ، هزینه ها را کاهش داد .

شرکت مرسا با تجربه های بسیار و موفق خود در این خصوص ، آماده ارائه خدمات میباشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوایند با واحد فروش تماس حاصل فرمایید .