Sidebar

مرسا - ارائه دهنده به روزترین راهکارهای جامع و تخصصی مراکز داده

مدیریت منابع ذخیره سازی (ILM , HSM)

بهینه سازی امور همواره در طول تاریخ و در تمامی زمینه های فعالیت بشر از سطوح طراحی تا اجرا و نگهداری و ... راهگشا و تعیین کننده بوده و خواهد بود و امروزه نیز بسیاری از تکنولوژی های نوین را مدیون طرز تفکر و اصول بهینه سازی هستیم .

نیاز روز افزون به منابع ذخیره سازی ( SAN Storage) در مقیاس بالای ظرفیتی و سرعتی از یک طرف (با نگاهی به آمار منتشر شده از سوی مراکز معتبر ، هر ساله نیاز به منابع ذخیره سازی در هر 18 ماه ، دوبرابر میگردد ) و بالابودن هزینه های مالکیت و نگهداری آنها ( مدیریت و راهبری ) از طرف دیگر ، باعث گردید تا مهندسین و طراحان سیستم های ذخیره سازی به دنبال این ایده باشند که بتوان به نوعی بر این مسئله فائق آمد .

تکنولوژی مدیریت انباره های مرتبه ای یا Hierarchical Storage Management بر همین اساس طراحی و به صنعت IT وارد شده است .

اساس HSM همان گونه که از نامش مشخص است از طبقه بندی منابع ذخیره سازی به لایه های مختلف تشکیل میگردد ، به گونه ای که لایه های پایین تر ، منابع ذخیره سازی با کارایی کمتر و لایه های بالاتر دارای کارایی بهتری هستند و طبیعی است که معمولا لایه های بالا، به علت قیمت گران معمولا دارای ظرفیت کمتری هستند و بالعکس لایه های پایین به علت هزینه کمترشان ، معمولا میتوانند دارای ظرفیت بسیار بالایی داشته باشند .

سیستم هایی که نیاز به Response Time سریع دارند ، معمولا در لایه های پایین قرار دارند و فایل ها و داده هایی که دسترسی به آنها به ندرت صورت میپذیرد ، به لایه های بالاتر منتقل میگردد .

می توان پیش بینی نمود که این راهکار سرنوشت بسیار عالی را از نظر سهم بازار داشته و خواهد داشت ، و طبق گزارش IDC سهم بازار HSM در سال 2009 بیش از 4/9 میلیارد دلار بوده است .

میتوان گفت که در سیستم های HSM ، لایه n منابع ذخیره سازی ، به نوعی به Cache لایه n+1 تبدیل میگردد .در برخی از اسناد گاهی به جای HSM از عبارت Tiered Storage نیز استفاده میگردد .

سه کمپانی EMC، HDS و IBM دارای قوی ترین تکنولوژی HSM بوده و دیگر برندها در حال حاضر امکان بهره بردن از این تکنولوژی به صورت کامل را به کاربران نمیدهند.

چنانچه SAN Storage های قدیمی در شرکتها و سازمانها مورد استفاده قرار میگیرد ، مکانیزم تقسیم بندی منابع ذخیره سازی را میتوان بجای SAN در سطح هاستها انجام داد ، که البته تا حدودی باعث کندی آنها میگردد . به این فرآیند ILM یا Information Lifecycle Management نیز اطلاق میگردد .